понеділок, 12 грудня 2016 р.

Урок читання

Тема: В. Сухомлинський « Кінь утік…», « Гвинтик».
Мета:Удосконалювати читацькі навички учнів. Навчати визначати головну думку твору. Розвивати уміння висловлювати оцінні судження про вчинки героїв. Виховувати почуття дружби.
Обладнання: картки зі словами; квітка – семицвітка.
Тип уроку: урок – гра
Хід уроку:
І.Організаційний момент.
Пролунав дзвінок, починається урок.
Працюватимем старанно, щоб почути у кінці,
Що у нашім 3 класі, діти – просто молодці.

Щоб урок пройшов не марно, треба сісти рівно, гарно
І виконувати те, про що мова зараз піде.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.
-Діти, сьогодні я йшла до класу і отримала листа, який надійшов саме нам, учням 3 класу.
( Відкриваю конверт і зачитую листа).
-         Доброго дня, любі діти!
Я – квітка – семицвітка. Запрошую Вас зі мною навчатись і грати. Для цього ви повинні відривати по одній пелюстці і виконувати завдання. А хором промовляти такі слова:
«Пелюстку відірвемо, гуртом усе почнемо»
За гарні, чіткі і правильні відповіді я подарую вам маленькі квіточки.
Закріплюю квітку на дошці.
ІІІ.Актуалізація опорних знань.
1-а пелюстка ( червона)
Зі мною будете грати, домашнє завдання повторяти.
-         Діти, ми продовжуємо сьогодні вивчення розділу.
-         А як він називається, підкажіть? («Оповідання про справи твоїх ровесників»).
-         Пригадайте, яким твором починається цей розділ?
( В. Сухомлинський «Красиві слова і красиве діло»).
-         Про кого цей твір?
Повторимо домашнє завдання.
-         Для чого побудували у лісі хатинку? ( Щоб люди могли ховатися у ній під час негоди).
-         Скільки хлопців було в лісі?
-         Що робили хлопці у хатинці?
-         Кого вони побачили?
-         Який одяг був на незнайомому хлопчикові?
-         Яка розмова відбулася між хлопчиками?
-         Як би ви вчинили у схожій ситуації?
Малюнок у підручнику. Який епізод оповідання зображений на ньому?
( Завдання 1-ї пелюстки виконано, учні одержують квіточки)
ІV.Повідомлення теми і завдань уроку.
-         Сьогодні ми будемо працювати над оповіданням В.Сухомлинського « Кінь утік…», «Гвинтик».
Наше з вами завдання – вчитися правильно, свідомо, швидко читати, робити висновки, аналізувати прочитане.
А для цього нам потрібно повправлятися у читанні.
Дружно, швидко вимовляй, чистомовки промовляй, прислів`я складай.
V. Вправи на удосконалення читацьких навичок і розвиток мислення учнів.
1.Фонетична зарядка.
А) чистомовка про дружбу. Чітко вимовляйте усі склади.
Ас-ас-ас – в нас чудовий клас.
Зі-зі-зі- усі ми друзі.
Ем-ем-ем- нікого не підведем.
Ім-ім-ім- нам весело усім!
Б) Прочитайте прислів`я на одному диханні.
Дружба і братство – дорожче багатства.
Краще друзі хороші, ніж у кишені гроші.
В) Скласти прислів`я з карток:
Май,нових, старих, не забувай, друзів.
( Нових друзів май, старих не забувай).
Ми можемо визначити, що ці прислів`я про дружбу.
(Завдання 2-ї пелюстки виконано, діти одержують жовті квіточки).
3-тя пелюстка – помаранчева.
Все вивчене пригадай, до слова «друг» спільнокореневі слова, синоніми і антоніми підбирай.
-         Доберіть спільнокореневі слова до слова «Друг».
( дружний, дружити, подруга,співдружність).
-         Доберіть синоніми до цього слова.
( товариш, приятель, друзяка, побратим, дружище)
-         Доберіть антоніми до цього слова.( друг – ворог,недруг, супротивник).
( завдання  3-ї пелюстки виконано, вручення учням помаранчевих квіточок).
4-а пелюстка – зелена.
Гарно всі читаємо, текст новий вивчаємо.
V. Опрацювання нового тексту.
- Чи маєте ви друзів?
- Кого вважаєте справжнім другом?
- Уявіть, що друг передав вам під час уроку записку. Як ви вчинете? ( Кілька учнів висловлюються).
Про аналогічну ситуацію прочитаємо в оповіданні Василя Сухомлинського « Кінь утік»
1.     Первинне сприймання твору.
Учні самостійно читають оповідання.
Відповідають на запитання:
-Чи так, як ви міркували вчинив Віталик?
2. Аналіз змісту оповідання.
Учні читають текст уголос ланцюжком.
-         У якому класі навчалися діти?
-         Про який урок йдеться в оповіданні?
-         Хто сидів на останній парті?
-         Хто кинув Віталикові записку?
-         Яка думка промайнула у хлопчика?
-         Як вчинив Віталик?
-         Що йому на це сказав учитель?
-         Чи засоромився хлопчик?
-         Як однокласники відреагували на вчинок Віталика?
-         Яка розмова відбулася між Віталиком і Петриком?
3.Вибіркове навчання.
-         Прочитайте. Як учні працювали на уроці?
-         Про що міркував Віталик, коли побачив записку?
-         Прочитайте, що порадив учитель хлопчикові?
-         Чи зрозумів Віталик, що вчинив недобре? Доведіть це рядками тексту.
-         Прочитайте, що відчував Віталик до кінця уроку?
-         Як ви гадаєте, чому однокласники дивувалися і обурювалися?
4.Характеристика дійових осіб.
- Чиї вчинки ви схвалюєте? Чому?
- Чиї вчинки викликають у вас обурення?
- Чи справжніми друзями були Віталик і Петрик?

             Хто порушив добрі стосунки?
Розгляньте малюнок у підручнику ( с. 68).
Розкажіть, як художник передав на ньому стан дійових осіб.
- Охарактеризуйте Віталика і Петрика.
5. Творче завдання.
- Як ви гадаєте, чи зуміють хлопчики зрозуміти один одного?
- Чи товаришуватимуть далі?
- Попрацюйте в групах. Складіть своє продовження оповідання.
- Прочитайте прислів`я у підручнику.( с. 69 ). Поясніть їх.
- Які інші прислів`я про дружбу ви знаєте?
( Вірний приятель – то найбільший скарб).
Друзі пізнаються в біді.
З добрим дружись, а лихих стережись.
Друга шукай, а знайдеш – тримай.
6. Висновки.
- Які поради ви б дали хлопчикам?
( Завдання зеленої пелюстки виконано).
5-а пелюстка ( синя).
Хто ж там, хто вже так стомився і наліво похилився?
Треба дружно всім нам встати, фізкультхвилиночку почати.
VІ. Фізкультхвилинка.
Руки вище підніміть і спокійно опустіть.
Руки вгору, руки в боки, і зробіть чотири кроки.
Руки вгору, руки вниз, на сусіда подивись.
Руки вище підніміть і спокійно опустіть.
Розведіть їх в сторони, плесніть, діти,кілька раз.
За роботу, все гаразд!
( Після виконання фізкультхвилинки всі діти отримують сині квіточки).
6-а пелюстка – (коричнева).
Гарно всі читаємо, ще одне оповідання вивчаємо.
Про вашого ровесника йдеться в оповіданні « Гвинтик».
VІІ. Робота над оповіданням « Гвинтик».
-         Коли трапляється так,що людина руйнує свої справи. А інколи шкодить іншим?
-         Часом недбале ставлення призводить до тяжких втрат. А все починається з малого. Про це й розповість нам оповідання В.О.Сухомлинського «Гвинтик».
1.     Слухання оповідання.
      Виразно читаю текст Учні визначають дійових осіб.
      2.Читання твору учнями. Аналіз змісту.
- Що робив Юрко?
- Куди він побіг?
- Хто перевіряв зошити Юрка?
- Про що запитав батько сина?
- Що розповів батько синові?
3. Вибіркове читання.
- Прочитайте, як Юрко виправдовувався перед батьком?
- Прочитайте історію, яку розповів батько.
- Як ви гадаєте, чому батько не сварив сина?
(Завдання коричневої пелюстки виконано, діти отримують квіточки).
7-а пелюстка – (фіолетова).
-         Зі мною ви пограйте, головну думку визначайте.
4. Визначення головної думки оповідання.
- Від чого застерігає автор?
- Який висновок для себе зробили ? Зачитайте речення, у якому висловлена головна думка. Послухайте прислів`я. Яке з них може бути заголовком цього оповідання? ( Кінець діло хвалить. Людина трудом славиться. Не той друг, що медом маже, а той, що правду каже.)
5. Розвиток зв`язного мовлення.
- Поміркуйте, що буває, коли хтось забуде про маленький гвинтик?
( Нагородження учнів фіолетовими квіточками).
VІІІ. Підсумок уроку.
-         Про кого йшлося в прочитаних творах?
-         Що потрібно робити, щоб мати вірних друзів?
-         Які прислів`я ви запам`ятали?
-         Покажіть квіточки, які ви одержали. Оцінювання.
Урок підходить до кінця, пелюсток вже нема.
Квітка – семицвітка, прощавай,лети!
Пелюстки чарівні ти подарувала,
Грою зацікавила, знань усім додала.
ІX. Домашнє завдання.
1.     Читати і переказувати оповідання.
2.     Проілюструвати їх.
3.     Придумати продовження оповідань.


Немає коментарів:

Дописати коментар